Aktuális kiállítás / Medvés-Kút

SZENES HANNA 100

Megnyitó / 2021. szeptember 17., péntek, 16 óra.
Megnyitja / ANGYAL László aviator
Verset mond / PÁSZTOR Ildikó és JAKAB Panna
Zenei közreműködő / DÖRGE HORVÁTH Péter és BATA Oszkár
Fotóinstalláció/ ANGYAL László és LETHENYEI László
Rendező / KLEMENT Zoltán
Helyszín / MEDVÉS-KÚT 
2112 Veresegyház, Fő út 45-47.
Szabadidős és Gazdasági Innovációs Centrum
Kiállítás megtekinthető / 2021. november 28-ig.

SZENES HANNA 100 címmel emlékkiállítás nyílik Veresegyházon, a Szabadidős és Gazdasági Innovációs Centrum terén, a Medvés-kút helyszínén. SZENES HANNA, Anikó – ahogyan magyarországi barátai nevezték – korának kiemelkedő alakja, akinek ideája a budapesti zsidó gettó felszabadítása volt. Szabadságszeretete, embertársai iránt érzett szeretete, szolidaritása –amely személyiségét formálta – révén lett egyszerre Izrael Állam és Magyarország hőse. Szenvedéssel átszőtt élete bizonyságtétel az emberi humánum, és szabadság mellett.

Már javában tombolt a II. világháború, Adolf Hitler rémuralmának árnyéka vetült egész Európára, amikor Hanna elhatározza, hogy belép az angol hadseregbe, és mint a légierő tagja, ejtőernyősként harcol a fasizmus ellen.  Kérése, hogy Magyarországra küldjék a budapesti zsidó gettót felszabadítani, ideája, hogy mentse magyar szidó testvéreit, sajnos meghiúsult. Jugoszláv határon partizántársaival együtt elfogták, majd a Margit körúti fogházba szállították, ahol kegyetlenül megkínozták. Hite, mindvégig töretlen maradt! Kínzóinak nem árulta el az angolok rádiókódját.

  1. november 7-én a magyar hadbíróság halálra ítélte a mindössze 23 éves leányt, majd a Margit körúti fogházban kivégezték.

A hadbíróság által lefolytatott, egyébként szabálytalan eljáráson, Szenes Hanna – védőügyvéd hiányában – saját magát védte, és vádlóival szemben tanúsított bátor magatartásával bizonyította, hogy e nehéz körülmények között is ki kell állni az emberi szabadságért, az igazságért, szenvedő embertársaiért.

Tiszta személye, amely cselekvésre késztette, példaértékű minden ember számára. Vajon honnan eredt töretlen hite, kitartása? Talán, az ideájához való ragaszkodás lírai énjéből is fakadhatott, hiszen a költészet állt hozzá a legközelebb. Csendes pillanataiban, amikor kínzói belefáradtak testének gyötrésébe, Hanna verseket írt. Halála után megtalált naplója, jegyzete, tartalmazza mindazon írásokat, verssorokat, amelyet rövid élete során sikerült papírra vetnie.

A jelen szabadtéri kiállítás, SZENES Hanna emlékének szól. Sorsa és tette, hősi magatartása iránymutató minden kor emberének. Üzenete, hogy légy bátor kiállni olyan emberi érték mellett, mint a szabadság, függetlenség, hazaszeretet, emberi szolidaritás!

A Medvés-kút helyszínén látható szabadtéri kiállítás, a SZENES Hanna emlékév rendezvény része kíván lenni.

Szeretettel várok, minden érdeklődőt! Klement Zoltán